Lézersugaras hegesztés útikalauz klasszikus hegesztőknek

A Hegesztés, forrasztás és termikus vágás. A hegesztési eljárások megnevezése és azonosító számuk című, MSZ EN ISO 4063:2023 szabvány, amely magyar nyelven is elérhető, a lézerhegesztést a nagyenergiájú sugaras hegesztések csoportjába sorolja (5), az elektronsugaras hegesztésekkel együtt. A Lézersugaras hegesztés alcsoport számjele az 52. A szabvány mindössze három eljárást különböztet meg. Elsőre látásra nem tűnik soknak, de a lézereljárások teljesítményének robbanásszerű növekedése, a technológia fejlődésének sebessége és az alkalmazási lehetőségek egyre szélesebb palettája komoly kihívást jelenthet. Ebben talán segítséget nyújthat egy lézersugaras hegesztés útikalauz nem csak klasszikus hegesztőknek, érdeklődőknek és a reklámok által megtévesztett barkácsolók számára is.

Tartalom: Lézersugaras hegesztés útikalauz

Ezekben a bejegyzésben igyekszünk feltérképezni a lézersugaras hegesztés működését, előnyeit, összehasonlítjuk a hagyományos ívhegesztéssel, és megvizsgáljuk a lézersugaras hegesztés minőségét és az azt befolyásoló folyamatparamétereket. Megvizsgáljuk a megszokott varratalakoktól jelentősen eltérő kis hegesztési hézagokat és nyílásszögeket és ezek alkalmazásának hatékonyságát.

A hegesztés, mint speciális (korlátozottam javítható) folyamat, nagy szakértelmet kíván a tervezéstől a megvalósításig. Nincs ez másként a lézersugaras hegesztésben sem. De amíg a hagyományos eljárások döntően a hegesztők kézügyességén és gyakorlottságán múltak, a lézerhegesztés minden bizonnyal túllépi a kézi hegesztés kereteit. Igazi területe az automatizált, részben vagy teljesen gépesített eljárások lesznek, a lejátszódó folyamatok jelentősen gyorsabbak mint a klasszikus eljárásoknál.

A hegesztési automatizálás sarkalatos szempontja a hegesztés minőségének és hatékonyságának ellenőrzése . A folyamat során olyan kihívásokat kell kezelni , mint az ív és a hegesztési varrat egymáshoz igazítása, az alkatrészek hézagainak egyenletessége, a hegesztési varrat beolvadási mélysége és a hegesztési deformációk szabályozása.

A lézeres hegesztés előnyei

A lézeres hegesztés különbségeit, előnyeit a hagyományos ívhegesztéssel összehasonlítva érthetjük meg. Ez a bejegyzés a lézeres hegesztés folyamatával foglalkozik , és megvizsgálja, hogyan lehet jobb eredményeket elérni.

A lézerhegesztés minőségének értékeléséhez figyelembe kell venni a mélység-szélesség arányt és a felület morfológiáját. Ez a bejegyzés megvizsgálja azokat a folyamatparamétereket, amelyek befolyásolják ezeket az indexeket.

A lézeres hegesztési kísérleteket rozsdamentes acél, alumínium és szénacél lemezeken végezték. Az eredmények a hegesztési gyártásban hasznosítható gyakorlati betekintést nyújtanak.

A lézeres hegesztés modern, a technológia élvonalába tartozó gyártási technika, amely nagy energiasűrűségű lézert használ a hegesztés hőforrásaként. Előnyei miatt széles körben használják a fémmegmunkáló szakmákban, hiszen az eljárás alapvető tulajdonságai a nagy energiasűrűség, a gyors hegesztési sebesség, a minimális lemezdeformáció és jelentősen kisebb környezetterhelést.

A lézeres hegesztés a varratképződés jellemzői alapján sekély és mély behatolású hegesztésre osztható . Az alacsony lézerteljesítményt használata esetén hosszabb ömledékmedence képződési időt és sekély beolvadási mélységet eredményez. Ezzel szemben a nagy energiájú, nagy teljesítménysűrűségű eljárásoknál a sugárzással érintett fémfelület gyorsan megolvad, a lézer energiája, a párolgás és a védőgáz hatására keskeny és mély hegesztési varrat jön létre. A varratalak szélesség:mélység aránya akár 1:10 is lehet.

Lézersugaras hegesztés útikalauz varratalak

Könnyű a kezelés

A lézeres hegesztőgépek használata nem egyszerű, de maga a művelet az és könnyen megtanulható azon kívül felhasználóbarát. A gyártók számára szükséges szakértelem igény és kézügyesség jelentősége is kisebb, ami jelentős munkaerőköltség-megtakarítást jelent.

KÖSZÖNÖM A MEGNYITÁST, DE SAJNOS EZ A BEJEGYZÉS MÉG NINCS KÉSZ!

Nagy rugalmasság: A lézerhegesztők bármilyen szögből tudnak hegeszteni, és ügyesen hozzáférnek a nehezen elérhető helyekhez. Bonyolult hegesztési alkatrészeket és szabálytalan alakú nagy darabokat is képesek kezelni, páratlan rugalmasságot kínálva bármilyen irányból történő hegesztésben.

Fokozott biztonság: A nagy biztonságú hegesztőfúvóka csak fémmel való érintkezéskor aktiválódik, testhőmérséklet-érzékelővel ellátott érintőkapcsolóval. A speciális lézergenerátor használatakor bizonyos biztonsági előírásokat be kell tartani, beleértve a védőszemüveg viselését a lehetséges szemkárosodás minimalizálása érdekében.

Lézeres cikkek az volfram.hu-n.