Szerezhet-e a tesitanár vagy a cukrász hegesztő minősítést?

Elöljáróban annyit fűznék a témához, hogy teljes mértékben minősítés párti vagyok. Akkor is, ha nem szükséges minősítés ahhoz, hogy valaki jó hegesztő legyen, és sajnos a minősítés megléte sem garancia a minőségi munkavégzésre. Az aki már rendelkezik hegesztő minősítéssel, tisztában van vele (remélhetőleg), milyen szabályok vonatkoznak rá. Azonban akinek még nincs, szakmaválasztás, pályamódosítás esetleg átképzés előtt áll, ez a bejegyzés szolgálhat néhány információval. Ezért igyekszünk körüljárni a címbeli kérdést, Szerezhet-e a tesitanár vagy a cukrász hegesztő minősítést, avagy hegeszthet-e a hegesztőmérnök? A gyors válaszok: igen, igen, ugyanúgy mint a cukrászok.

Alapfogalmak
A hegesztő szakma ismertetése
Vonatkozó jogszabályok
Hegesztés tanúsítvánnyal (minősítéssel), hegesztés bizonyítvánnyal
Munkavégzés OKJ képesítéssel
Hegesztés szakmunkás bizonyítvánnyal

Alapfogalmak

Barkácshegesztés – Ez a bejegyzés nem erről szól. A hegesztés szakma, metallurgiai összefüggésekkel, szakmai előírásokkal és szabványokkal, melyeket be kell(ene) tartani. Van azonban egy előírás, ami egyaránt vonatkozik a barkácshegesztőkre és minősített hegesztőkre. A szabályok és előírások be nem tartásából származó felelősséget, az esetleges gondatlanság következményeit egyformán viselniük kell!

HBSZ – Hegesztési Biztonsági Szabályzat a 143/2004. (XII. 22.) GKM rendelet melléklete, hatályos jogszabály (2023.11.21)

Hegesztés – Munkadarabok egyesítése hővel, nyomással vagy mindkettővel, amelynek során az anyagok természetének megfelelő fémes kapcsolata jön létre, illetve a termikus vágás és darabolás. (HBSZ)

Hegesztő

  • Az ISO 9606-1 szerint: „Az elektródafogót, a hegesztőpisztolyt vagy a hegesztőégőt kézzel tartó és vezető személy.”
  • A HBSZ szerint: „A vonatkozó jogszabályban meghatározott képesítéssel rendelkező személy.”
  • Szakmai leírás szerint: A hegesztő különálló szerkezeti elemként készült gépalkatrészeket, szerkezeti elemeket egymáshoz rögzít, különféle hegesztési technikák, eljárások alkalmazásával. A hegesztés során a munkadarabokat hővel, nyomással vagy mindkettővel egyesíti oly módon, hogy a munkadarabok között nem oldható kapcsolat jön létre.
  • Országos Atomenergia Hivatal szerint: A hegesztést végző személy. A kifejezés a hegesztőgép kezelőt is jelenti kivéve a teljesen gépesített és (teljesen) automatizált hegesztési eljárások kezelőit.

Minősített hegesztő – olyan személy, aki minősítési szabványon alapuló (ISO 9606; ISO 14732) sikeres minősítő vizsgát tett és arról független tanúsító szervezet által kiállított, érvényes tanúsítvánnyal (bizonyítvánnyal) rendelkezik.

Minősítő szervezet – Az alkalmazási szabványnak való megfelelőségigazoló ellenőrzésre kijelölt és nyilvántartott szervezet. Ezeket a szervezeteket Magyarországon a Nemzeti Akkreditáló Hatóság tartja nyilván.

Munkapróba – A hegesztési munka megkezdése előtt végrehajtott próba, amely igazolja a hegesztő azon képességét, hogy a hegesztett kötést a technológiai utasítás előírásait követve, a műszaki követelményeknek megfelelő minőségben el tudja készíteni.

hegesztő munkapróba 9606

Vonatkozó jogszabályok

A HBSZ-t, azaz a Hegesztési Biztonsági Szabályzat a 143/2004. (XII. 22.) GKM rendelet mellékleteként lépett hatályba. A rendelet 34/2021. (VII. 26.) ITM rendelet módosította. Ez a módosítás, ahogy a rendelet címéből is kiderül: „egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről, valamint egyes műszaki szabályozási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról” érintette a személyi feltételeket.

A módosítás értelmében, a rendelet hatályos szövege (4.1.) alapján:

Hegesztést önállóan végezhet, aki

  • betöltötte a 18. életévét, és
  • a feladat elvégzésére a vonatkozó jogszabály szerint előzetes és időszakos munkaköri orvosi vizsgálat alapján alkalmas, és
  • a tervező által előírt vagy az alkalmazandó hegesztési technológiára vonatkozó nemzeti vagy nemzetközi szabványban meghatározott hegesztő tanúsítvánnyal, bizonyítvánnyal vagy képesítéssel, ennek hiányában hegesztő szakmával rendelkezik.

A 18. életév és az orvosi alkalmasság kérdéséhez nem fűzök magyarázatot. A harmadik pontot azonban érdemes aprólékosabban megvizsgálni.

A hegesztési eljárásokat, hegesztési technológiákat az MSZ EN ISO 4063:2023 Hegesztés, forrasztás és termikus vágás. A hegesztési eljárások megnevezése és azonosító számuk szabvány határozza meg.
A hegesztők tanúsítását a következő szabványok előírásait betartva kell lefolytatni annak érdekében, hogy a jogszabályban meghatározott hegesztő tanúsítvány birtokában hegeszthessenek. Ezek a következők:
MSZ EN ISO 9606-1:2017 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 1. rész: Acélok
MSZ EN ISO 9606-2:2005 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 2. rész: Alumínium és ötvözetei
MSZ EN ISO 9606-3:2001 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 3. rész: Réz és rézötvözetek
MSZ EN ISO 9606-4:2001 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 4. rész: Nikkel és nikkelötvözetek
MSZ EN ISO 9606-5:2000 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 5. rész: Titán és titánötvözetek, cirkónium és cirkóniumötvözetek
MSZ EN ISO 14732:2014 Hegesztési személyzet. Hegesztőgép-kezelők és -beállítók minősítése fémek gépesített és automatizált hegesztésére

Ezekben a szabványokban részletesen meghatározták azokat a feltételeket és érvényességi tartományokat, amelyek alapján a vizsgázó hegesztők minősítést szerezhetnek.

Az ISO 9606 szabványok csak a kézi vagy részben gépesített eljárások alkalmazóira vonatkoznak. Ki kell emelni, hogy a gépesített vagy teljesen automatizált eljárások végzőire, mint a csaphegesztés, az MSZ EN ISO 14732:2014 Hegesztési személyzet. Hegesztőgép-kezelők és -beállítók minősítése fémek gépesített és automatizált hegesztésére szabvány szerint szükséges hegesztőgép-kezelői minősítést szerezni.

Tanúsítványt azaz minősítést az arra kijelölt és felhatalmazott szervezet állíthat ki. Ezeket a szervezeteket a Nemzeti Akkreditáló Hatóság tartja nyilván. Az Európai Unió szabályozása alapján el kellene fogadni más tanúsított szervezetek minősítéseit is, de ez nem megy mindig simán. Szemléletes példa erre, hogy a Paksi Atomerőmű és az épülő új atomerőmű szabályzatai alapján, az erőmű területén kizárólag az MHtE által tanúsított hegesztők dolgozhatnak.

Ha a hegesztést végző személy csak minősítéssel rendelkezik, abban az esetben kizárólag a minősítés érvényességi tartományán belüli hegesztési feladatokat végezheti el. Érvényességi tartományok kerültek meghatározásra hegesztési eljárások, terméktípus (lemez, cső), varrattípus (tompa-, sarokvarrat), anyagcsoportok, hegesztőanyagok, anyagvastagság és cső külső átmérő, hegesztési helyzetek és a hegesztés módja alapján. A szabvány egyértelműen fogalmaz: „Ha a hegesztőnek az érvényességi tartományon kívül kell hegesztenie, akkor új vizsgát kell tennie.

A teljes mondat: a tervező által előírt vagy az alkalmazandó hegesztési technológiára vonatkozó nemzeti vagy nemzetközi szabványban meghatározott hegesztő tanúsítvánnyal, bizonyítvánnyal vagy képesítéssel, ennek hiányában hegesztő szakmával rendelkezik.

A különböző tanúsító helyek, illetve a külföldön kiállított tanúsítások, minősítések megnevezése eltérő.

Tanúsító helyNemzetköziMagyar
TÜV 1Schweisser-prüfungsbescheinigungHegesztő szakvizsga bizonyítvány
TÜV 2ZertifikatTanúsítvány (bizonyítvány)
MHtETanúsítvány
ISO 9606-1Welder’s qualification test certificateMinősítési bizonyítvány
SzutestCertificate of Qualification exam of Welder
Certifikát o kvalifikacni zkousce svárece
Tanúsítvány…

Azonban a fentiek alapján kijelenthető, hogy jelen esetben mind a bizonyítvány, mind a tanúsítvány jelentése az MSZ EN ISO 9606 szerint kiállított hegesztő minősítést jelenti.

A teljes mondat: a tervező által előírt vagy az alkalmazandó hegesztési technológiára vonatkozó nemzeti vagy nemzetközi szabványban meghatározott hegesztő tanúsítvánnyal, bizonyítvánnyal vagy képesítéssel, ennek hiányában hegesztő szakmával rendelkezik.

A képesítés szó egyértelműen a már megszűnt OKJ képzésben kiállított bizonyítványt jelenti. Ezek a képesítések általában egy-egy eljárásra szóltak. Külön lehetett megszerezni a kézi ívhegesztésre (111), lánghegesztésre (3), vagy huzalelektródás, védőgázos ívhegesztésre (13). Az is megállapítható, hogy a képesítés, mivel egy-egy teljes eljáráscsoportra vonatkozik, nagyobb teret hagy a hegesztőnek mint egy minősítés, ahol az érvényességi tartományok rendkívül szűkre szabottak.

A teljes mondat: a tervező által előírt vagy az alkalmazandó hegesztési technológiára vonatkozó nemzeti vagy nemzetközi szabványban meghatározott hegesztő tanúsítvánnyal, bizonyítvánnyal vagy képesítéssel, ennek hiányában hegesztő szakmával rendelkezik.

Ennek a mondatrésznek a jelentése biztosítja a legtágabb alkalmazhatóságot. Aki hegesztő szakmával, azaz hegesztő szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezik, minden olyan esetben, eljárásban, anyagcsoportban hegeszthet, amelyre nincs más speciális követelmény.

A hegesztő szakma ismertetése

Szakma neve:Hegesztő
Ágazat neve:Gépészet
Szakmajegyzék száma:407151008

Gépészet ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A hegesztő különálló szerkezeti elemként készült gépalkatrészeket, szerkezeti elemeket egymáshoz rögzít, különféle hegesztési technikák, eljárások alkalmazásával. A hegesztés során a munkadarabokat hővel, nyomással vagy mindkettővel egyesíti oly módon, hogy a munkadarabok között nem oldható kapcsolat jön létre.

Pontos, önálló, szabálykövető magatartással tanulmányozza és értelmezi a munka tárgyára, céljára és a technológiára vonatkozó dokumentumokat. Ismeri és biztonsággal használja a kézi és kisgépes fémalakító műveletekhez használatos gépeket, szerszámokat, mérőeszközöket, védőfelszereléseket.

Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a kisebb-nagyobb acélszerkezetek, csőhálózatok, gépelemek, tartályok hegesztése, aki szeret alkotni, szerszámokat használni.

Elvárt kompetenciák

Kézügyesség, önállóság, felelősségtudat, csapatban való együttműködés, precizitás, problémamegoldó képesség.

A szakképzettséggel rendelkező hegesztő

  • műszaki rajzokat, szerelési terveket olvas és értelmezi a kapcsolódó utasításokat, szabályozásokat;
  • beüzemeli a munkavégzéshez szükséges gépeket, ellenőrzi a gépeken a tanúsítványok érvényességét;
  • előkészíti a munkadarabokat, elvégzi a szükséges vágásokat, darabolásokat, illetve a hegesztést;
  • önellenőrzést végez a munka megkezdése előtt és közben;
  • művelet befejezése után a rendelkezésre álló diagnosztikai eljárásokkal ellenőrzi az elvégzett munka minőségét, a varrat hibáit javítja;
  • betartja és betartatja a munkabiztonsági és környezetvédelmi előírásokat.